Pij lub giń - bez wody nie ma życia
PAWEŁ SZEWCZYK • dawno temu • 1 komentarzTemat niby prosty, a jednak przysparzający o ból głowy wielu. Czym różni się woda mineralna od źródlanej? Czym jest woda stołowa? Kiedy zastosować wody lecznicze i jak wiele można jej wypić? Co wybrać by przeżyć?!
W telegraficznym skrócie na temat rodzajów wód:
- Woda mineralna to najlepszy i najpewniejszy wybór — pewna mineralizacja, pewne "źródła", regularna kontrola;
- Woda źródlana mikrobiologicznie jest równie bezpieczna jak mineralna (wszystkie przed sprzedażą przechodzą rygorystyczne testy, zarówno na chwile pobrania jak i po przechowywaniu wody w warunkach podwyższonej temperatury), jednak jej skład mineralny może być zmienny;
- Woda stołowa powstaje z połączenia wody mineralnej ze źródlaną;
- Wody lecznicze zawierają b. dużo składników mineralnych (nawet >10000mg/l) w specyficznej konfiguracji, zależnie od rodzaju wody. Stosowane są w różnych jednostkach chorobowych, pomagają neutralizować nadmiar kwasu w żołądku, a co za tym idzie likwidować lub minimalizować problem nadkwasoty i zgagi. Są niesamowitym źródłem składników mineralnych, jednak jednocześnie konieczne jest ich limitowane spożycie. W zależności od rodzaju wody (a więc i rozpuszczonych w niej skł. min.) dopuszcza się inne obostrzenia i limity spożycia — wszelkie informacje producent zamieszcza na opakowaniu — sprawdź!
Oznaczenia które możesz napotkać na opakowaniach wód to m.in.:
Jako dodatek mamy jeszcze stopnie nasycenia dwutlenkiem węgla:
- Wody nienasycone – niegazowane
- Wody niskonasycone – stężenie do 1500mg/l
- Wody średnionasycone – 1500–4000mg/l
- Wody wysokonasycone - >4000mg/l
Pytasz po co pić w trakcie treningu? W trakcie upału? Nie chcesz się nadmiernie spocić?
Uwierz, organizm ma głęboko w nosie Twoje chęci, próbuje przeżyć! Przegrzanie prowadzi do zaburzenia funkcji fizjologicznych, a finalnie do śmierci — dlatego się pocisz — by odparować nadmiar ciepła, więc nie rób sobie tego, nie ograniczaj możliwości termoregulacji!
Sądzisz, że nie musisz pić w trakcie wysiłku bo przecież nadrobisz później? No to patrz!
Warto pamiętać, że woda może być bardzo cennym (a niejednokrotnie i zasobnym!) źródłem takich pierwiastków jak wapń czy magnez!
I co nieco w formie video, dla utrwalenia!
A na zakończenie — przydatna skala;-) Pamiętajcie, że barwniki żywności (m.in. z buraków czy jagód), suplementacja witaminą C, B-complex czy przyjmowanie niektórych leków może zmieniać zabarwienie moczu — NIE JEST TO ŻADNĄ OZNAKĄ "NIESZCZELNYCH JELIT" JAK LUBIĄ OPOWIADAĆ ZNACHORZY — TZW. "TEST BURACZANY" TO BREDNIA!
*Dla zainteresowanych zgłębianiem tematu wody:
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie naturalnych wód mineralnych, naturalnych wód źródlanych i wód stołowych (Dz. U. Nr 120, poz. 1256)
Na podstawie art. 9a ustawy z dnia 11 maja 2001 r. o warunkach zdrowotnych żywności i żywienia (Dz. U. Nr 63, poz. 634, z późn. zm.)
Źródło: Szewska Pasja - źródło informacji dietetycznych
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze