Witamina C w leczeniu niepłodności? To może się sprawdzić!
PAWEŁ SZEWCZYK • dawno temuProblemy z płodnością? Być może witamina C wspomoże! W tamtym roku przeprowadzono badanie mające na celu sprawdzić wpływ podawania kwasu askorbinowego (w "niskich" bądź wysokich dawkach) na płodność szczurów.
Zaznaczono, iż niepłodność osobników wynikała z uszkodzeń powodowanych zaognionym stresem oksydacyjnym, stąd też z pewnością wybrano jeden z powszechniejszych i całkiem silnych przeciwutleniaczy do protokołu badania.
W sumie — któż w dzisiejszych czasach nie jest narażony na znaczny stres, metale ciężkie, dym tytoniowy, intensywny wysiłek fizyczny, czy wysokoprzetworzoną żywność? Cóż, chyba nawet mieszkańcy tzw. "błękitnych sfer" nie ustrzegli się w pełni przed wpływem tych czynników, stąd też każdego z nas mogą dotknąć — w mniejszym bądź większym stopniu — skutki stresu oksydacyjnego:
- Uszkodzenia śródbłonka i zwiększone ryzyko rozwoju blaszki miażdżycowej
- Osłabienie układu odpornościowego
- "Foggy mind" - trudności z koncentracją, bóle głowy, roztargnienie
- Pogorszenie ogólnego samopoczucia
- Problemy z płodnością
Skonstruowano 3 grupy (przyjmujące poniższe dawki 2*/dzień):
- Placebo
- "Niskie" dawki (250mg/kg)
- Wysokie dawki (400mg/kg)
W grupie wysokich dawek zaobserwowano znaczący wzrost poziomu testosteronu, ilości i ruchliwości plemników, a wynik ten był zależnym od dawki.
Wnioskować więc można, że witamina C (kwas askorbinowy) może być pewnym sposobem wsparcia niepłodności mężczyzn, o ile powodem jej wystąpienia jest nadmierne zaostrzenie stresu oksydacyjnego w ustroju.
Zobacz też: Jak zwiększyć testosteron?
Nadmienię jednak, iż jest to badanie na modelu zwierzęcym, a podawane dawki witaminy C są niezmiernie wysokie (dla przeciętnego mężczyzny o masie ciała 80kg było by to 64g witaminy C/dobę!), a wnioski są raczej wstępne.
Daleko mi do zalecania takiej strategii ludziom na szeroką skalę, szczególnie bez konsultacji i szczegółowych badań, przede wszystkim pod kątem sprawności układu wydalniczego!!!
Źródło: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC485911
Źródło: Paweł Szewczyk - Dietetyk
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze